מגזין הפתרונות של יזמקו

איך להדפיס ולשמור על על כדור הארץ

 

המודעות לאיכות הסביבה, כמו גם הרצון לשמור על כדור הארץ, הובילו רבים לחפש אחר פתרונות "ירוקים" שמאפשרים את כל זה, כולל התנהלות שהיא אחראית יותר. כשמדובר בהדפסות של דפים במדפסות, הרי שהאלמנט הסביבתי הוא חשוב ביותר ויש דרכים לעשות את זה בצורה מוצלחת ונכונה. חברות המתמחות בייצור של מדפסות נותנות מקום וגם דגש רב בשנים האחרונות לאחריות הסביבתית ומעודדות את לקוחותיהן לעשות בדיוק את אותו הדבר.

זה מתחיל בנייר

אתם וודאי שואלים את עצמכם איך מדפסת אחת, אותו מוצר שמשרת אותנו לא מעט ולצרכים שונים, יכול גם הוא להשפיע על הסביבה? אם כן, תופתעו וודאי לגלות שאפילו הדפסת מסמך וורד אחד היא בעלת אימפקט משמעותי מאד ויכולה לעשות את כל ההבדל בין התנהלות שהיא אחראיות וירוקה לכזו שפחות. הדפסה של נייר איננה מתחילה ומסתיימת בפעולת ההדפסה עצמה, כי אם היא חלק משרשרת ארוכה של פעולות ואירועים שונים שמובילים לשלב ההדפסה עצמו, הלא הוא השלב הסופי.

אם נבדוק היטב את האלמנטים שלוקחים בכך חלק, נראה שהנייר הוא העיקרי שבהם. ברוב בתי העסק, הנייר משמש לאחד מסוגי הפסולת העיקריים שבהם. למרות העידן הדיגיטלי של היום, הנייר הוא עדיין המוצר הנמכר ביותר וגם השימושי ביותר, ולמעשה הוא מהווה יותר מ-10 טון של פסולת במדינות הגדולות. בארגונים, בחברות וגם במשרדים מתחומים שונים, נוהגים להשליך לפח, ויש לציין שברשלנות למדי, את הניירות, כולל מסמכים עם שגיאות בהדפסה ועוד. כל אלה מצטברים לכדי כמויות עצומות של נייר ובזבוז משווע שלו. הבזבוז הזה מוביל לדרישה רבה יותר לנייר, המובילה היא עצמה לשלב מקדים בהרבה להדפסה עצמה – הלא הוא שלב כריתת העצים, מהם מייצרים את הנייר. יערות רבים מאד בעולם נמצאים כיום בסכנה של ממש בשל כריתת העצים ההמונית, וההשפעה של כריתה זו על כדור הארץ שלנו היא עצומה.

זיהום כדור הארץ

כריתה מאסיבית של עצים ביערות הירוקים והיפים על פני כדור הארץ פוגעת בסביבה שלנו באופן משמעותי. מעבר לכך, גם ייצור נייר בכמויות גדולות מוביל לכדי זיהום סביבתי, שמשפיע, ולא לטובה, על אספקת המים שלנו. מפעלי הנייר משחררים, נכון להיום, כמויות גדולות מאד של גזים מזיקים אל חלל האוויר, כולל חנקן דו חמצני וגם המים לוקחים חלק בתהליך הייצור. שאריות המים, מתהליך הייצור, מוצאים את דרכים אל מקורות המים שלנו, אותם מים מתוקים המשמשים לשתייה, מה שמשפיע, אם כך, גם עלינו.

ובל נשכח גם את הדיו למדפסת. לכולנו ידוע כמה הדיו רעיל לנו, לבני האדם. את הדיו הזה, של המדפסות, אנו מוצאים לצערנו לא מעט באשפה, ואותן תרכובות שבו חודרות אל הקרקע ומגיעות גם הן אל המים שאותם אנו שותים. שימוש תכוף בדיו גורם גם הוא לדרישה גבוהה, וכפועל יוצא מכך, לזיהום שבלתי ניתן לשליטה.

אז, מה עושים?

יש לא מעט דרכים לשמור על כדור הארץ וזה מתחיל, ונגמר, בסופו של דבר, במודעות ובאחריות סביבתית גבוהה. מכיוון שלמדפסות ישנה השפעה לא קטנה על הסביבה, חשוב להשתמש במדפסות בחוכמה. מה זה אומר בפועל? ראשית כדאי לחשוב לפני שמדפיסים כדי להימנע מטעויות ובזבוז של נייר. אם צריך לזרוק חומרים מודפסים, יש לזרוק אותם ישירות אל פח המחזור המתאים, ולעשות את אותו הדבר גם עם טיונרים או מחסניות דיו. אם מעוניינים לרכוש מדפסת חדשה, במקום זו הישנה, מומלץ מאד לבדוק אפשרות של טרייד-אין, כלומר – להחזיר לאותו ספק את המדפסת הישנה, לקבל הנחה ולרכוש אחת חדשה. אם הדבר איננו אפשרי, מומלץ מאד להימנע מלהשליך את המדפסת אל פח האשפה וכדאי לתרום אותו לאחרים.

בכל הקשור להדפסה עצמה, ניתן כיום לרכוש מדפסת משולבת, המאפשרת לנו להדפיס על הנייר משני הצדדים וגם לבחור את אופן השימוש שלנו בדיו כדי שלא שייגמר מהר. כיום ניתן גם להשיג תוכנות של שליטה ובקרה, המעיילות משמעותית את עבודת ההדפסה. תוכנות אלו מאפשרות לעבוד בצורה חכמה הרבה יותר ולהימנע מבזבוז מיותר של נייר. תודות לתוכנות אלו אפשר להקטין ב-15 אחוזים מסך כל ההדפסות וכך גם לחסוך לא מעט כסף. לא צריך לקנות כמויות גדולות כל כך של נייר וכמובן שגם לא צריך לרכוש כמות רבה של דיו. יחד עם זאת, מקבלים תמורה מלאה ונהנים ממדפסות איכותיות שיכולות לשרת ולשמש אותנו לאורך שנים.

מומלץ מאד לערוך סקר שוק, לבחון סוגים שונים של מדפסות וכמובן גם לבדוק איזו מהן כולל תוכנה ייעודית, המאפשרת שליטה חכמה המסייעת בחיסכון משמעותי. רק כך נצליח כולנו יחד, ובפעולות פשוטות, לשמור על כדור הארץ ומבלי שהדבר יפגע גם בעבודה שלנו. מדפסת איכותית היא כזו שמאפשרת לנו להדפיס תוצרים איכותיים וטובים, אך במקביל גם כזו שפועלת באופן שהוא אחראי סביבתית.

לסיכום

יש לנו פלנטה אחת וחשוב שנדאג לשמור עליה. שמירה על כדור הארץ לא חייבת לבוא על חשבון הנוחות שלנו וגם לא על חשבון איכות העבודה שלנו ויש לא מעט דרכים להשיג זאת אם ניתן דגש לכמה פעולות עיקריות, שאותן אנו מבצעים לא אחת ביום יום שלנו. הדפסה בצורה מושכלת ובחירה במדפסת המתאימה יכולות לעשות הבדל גדול ולעזור לכולנו לתרום לאיכות הסביבה.

 

 

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.