מגזין הפתרונות של יזמקו

התפתחות מכונות הדפוס לאורך השנים

כיום כולנו רגילים לקבל בבוקר עיתון ובאופן כללי את הדפוס הרצוי באופן מידי, וזאת לצד היכולת לבחור באופן אישי את אופן המצע ואת פלטפורמת ההדפסה. עם זאת, אם נביט מעבר לכתף, נמצא שמדובר בתחום מרתק שעבר דרך ארוכה ואף חשובה ביותר.

מבט אחורה למאה השביעית

דפי ההיסטוריה (שגם הם מודפסים) מלמדים אותנו שעוד בתחילת המאה השביעית נעשה שימוש בטכניקת דפוס, כאשר הטכניקה התבססה על תבניות מעץ, לוחות חרס וגלילי חותם, כאשר את התהליך השלימו תבניות פורצלן. עם זאת, טכניקה זו רק הייתה ההתחלה ועל כן עדיין הצריכה שיפור בתחום העלות ואחידות התוצאה. אי לכך, הפיתוח המשיך להשתכלל, ובערך סביב שנת 1200 לספירה, הטכנולוגיה של הדפסת עמודים שלמים היוותה חידוש מבטיח בכלל אירופה. עם זאת, תיעוד של הדפס עמוד שלם שאינו מיוצר בשיטת העתקה, מיוחס לתקופה מעט יותר מאוחרת – בשנים שבין 1410 ל 1430.

תרומתו של גוטנברג

לאחר שהשתכללו בתחום ייצור הנייר והדפסת עמודים שלמים, נעשו מגוון התקדמויות נוספות, וכאן יש לתת את הבמה לגוטנברג, צורף זהב בעיסוקו, אשר קידם את הלוחות המגולפים לשלב של אותיות מגולפות, כך שניתן היה לחרוט את האות הרצויה ולאחר מכן ליצוק מספר עותקים בולטים – שלב מהותי אשר איפשר להנגיש את החומר הכתוב להרבה יותר אנשים, בזכות הוזלת תהליך הייצור. עוד נציין שגוטנברג חקר ומצא את סוג הסגסוגת המתאים ביותר (עבור אותיות הדפוס), ייצר צבע ייעודי לדפוס, פיתח טכניקת טיפול בנייר ההדפסה ובאופן כללי קידם מגוון היבטים שנוגעים לתהליך הדפוס המוגמר – כולל פיתוח מכבש ייעודי. מכאן שגוטנברג הגה את חמשת השלבים הבאים:

  1. ייצור מתקן ליציקת אותיות.
  2. סידור אופן הנחת האותיות.
  3. פיתוח דיו ייעודי וייעול משיחותו על פני האותיות הרצויות.
  4. העברת האותיות הצבועות למכבש.
  5. הידוק גיליון הנייר על סך האותיות.

צירי לידה

אין לדבר על התפתחות מכונות הדפוס מבלי לציין שהספר הראשון שזכה להתפרסם בשנת 1456 (בזכות תרומתו של גוטנברג לתהליך) היה הספר הפופולארי ביותר דאז (ואף כיום), היה התנ"ך. עם זאת, כמו לא מעט ממציאים דגולים אחרים, גם גוטנברג מת חסר כל, לאחר שבית הדפוס שבבעלותו הוגדר ככישלון. עם זאת, כחמישים שנה לאחר מכן כבר ניתן היה לראות לא מעט בתי דפוס פעילים ומשגשגים אשר הושתתו על המצאותיו.

מביטים קדימה

לאחר פריצת הדרך המשמעותית נוספו מגוון שכלולים נוספים, כך שלאורך המאה ה15 ניתן היה למצוא באירופה מגוון נרחב של בתי דפוס מכנים, ואילו בשנת 1814 כבר ניתן היה למצוא מכבשי דפוס שפעלו באמצעות מנועי קיטור, כאשר לא הרבה לאחר מכן, בשנת 1839, הוקם בית דפוס חשמלי. בנוסף, כחלק אינטגרלי משורת השכלולים, הומצאו בהמשך שלל מכונות דפוס מתקדמות והרבה יותר נוחות, שבין היתר הציעו טכנולוגיות עדכניות – כגון הדפס אופסט, משי, בלט ועוד, ואילו כיום כבר ניתן ליהנות מדפוס דיגיטלי אשר מושתתת על קשר ישיר בין המחשב האישי לבין מכונת הדפוס. אלו עוד חידושים מחכים לנו? כל שנותר זה לחלום ולחכות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *