מגזין הפתרונות של יזמקו

עובדות מרתקות על מדפסות

מה המדפסת שלך מדפיסה ללא ידיעתך? האם דיו למדפסת יקר יותר מזהב? מה עוד ניתן להדפיס חוץ ממכונית (כן, מכונית..)? המדפסות לסוגיהן נמצאות איתנו מזה שנים לא מעטות. לכאורה, הן מוצר משרדי אפור למדי, ללא הפתעות או חידושים רבים. טעות גדולה! אלה כמה דוגמאות, מעולמן המופלא של המדפסות:

 

הכול מפלסטיק

נראה כי שימושיו של הפלסטיק בעולם המודרני אינסופיים. בכל הנוגע להדפסה, היינו מצפים שהדבר יתבטא רק במדפסות עצמן. אך במדפסות לייזר, החומר שמועבר לדף הוא למעשה בעיקר פלסטיק!

 

עושים על האש

אז איך מעבירים פלסטיק לדף, כך שזה יראה כמו הדפסה עם דיו? במדפסות הזרקת דיו התהליך פשוט יחסית ומובן. הוא דומה לכתיבה בעט ואפילו יותר מכך לריסוס צבע על קיר, אם כי בצורה מאוד ממוקדת. מדפסת לייזר לעומת זאת, משתמשת בשילוב של לחץ, עם חום של עד 427 מעלות.

 

איך לא להדפיס על עצמכם

אם הצלחתם איכשהו ללכלך את הבגדים בטונר, אל תנסו להסיר זאת באמצעות מים חמים! הסיבה? עובדה מפתיעה נוספת: למרות החום הגבוה שבו משתמשת מדפסת לייזר, הטונר נמס למעשה בחום נמוך מאוד. החום הגבוה במדפסת מיושם בכל נקודת הדפסה, רק לפרק זמן קצר במיוחד. כך ששטיפת כתם טונר על בגד, אפילו במים פושרים, תגרום להמסתו והתחברותו לבגד. משמע – להדפסה!

 

תאמין לי, לי זה עולה יותר!

מדפסות הזרקת דיו יקרות יותר לייצור מאשר לרכישה. נשמע לא הגיוני? לא משתלם ליצרנים? העובדה המעניינת הבאה, תבהיר גם את הנקודה הזו.

 

דיו יותר יקר ממה?

דיו למדפסות יקר יותר מבושם יוקרתי, מבחינת מחיר לליטר. כך חשפה כבר בשנת 2004 חברת המחקר גרטנר ומאז, עובדה מפתיעה זו הפכה לקלישאה בשימוש נרחב. הנושא נבדק שוב ושוב במשך השנים והסתבר שהוא עדיין כך. היו גם מי שהשוו את מחירי הדיו לשמפניה, קוויאר משובח ואפילו זהב והגיעו למסקנות דומות. מבלי להיכנס לויכוח על השוואות מחיר ואמינות מחקרים, זה מה שידוע בוודאות: מדפסות אלה נמכרות במחיר הפסד מבחינת היצרן, כאשר הדיו הוא מקור הרווח. מדובר במודל תמחור וותיק, אשר ידוע גם מתחומים מסחריים אחרים. היצרנים מדגישים, כי פיתוח וייצור  הדיו איננו עניין של מה בכך, אלא מאמץ יקר ומתמשך. מדובר בשוק תחרותי מאוד, לצד דרישות גבוהות שיש כיום מצד הצרכנים, לגבי איכות ההדפסות.

 

ידידותית למחזור

בדומה למוצרי חשמל רבים, גם מדפסות נזרקות למרבה הצער ללא אבחנה לזבל. מסתבר שדווקא במדפסות לייזר, יש כמה וכמה חלקים אשר ניתנים למחזור. אלה כוללים את ה-Fuser assemblies – המכלולים שבהם מתבצע החימום שהזכרנו קודם. גם ה-printing drums ידידותיים לסביבה מבחינה זו והטונר נחשב כקל למילוי חוזר.

 

הכול בתלת ממד

יצירות אמנות משוקולד, בובות זעירות שלכם על פי צילומים, חלקי חילוף למטוסים – אינספור דברים מפתיעים, מודפסים כיום על ידי מדפסות תלת ממד. למעשה, כבר ב-2014 הודפסה מכונית בשם Strati, באופן שרובו מבוסס על טכנולוגיה זו!

 

נקודה למחשבה

יש תכונה נפוצה נוספת של מדפסות, שלא מוכרת לרוב הציבור: על כל דף שאתם מדפיסים, מדפסות רבות מוסיפות באופן אוטומטי אך נסתר מידע נוסף. זאת, באמצעות נקודות צהובות זעירות. הדבר ידוע בשם Machine Identification Code. מה כתוב שם? מספר סידורי של המדפסת ותאריך. למעשה, מידע זה לא כתוב במפורש, אלא בדפוס מיוחד שדורש פענוח. למה המדפסות עושות את זה ללא רשותנו? הדבר מסייע לרשויות, בחקירות משטרתיות ובענייני בטחון לאומי וכדומה.  

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *