מגזין הפתרונות של יזמקו

האם כדאי לי לקנות מדפסת לייזר צבעונית ?

כיום, כאשר מדפסות הלייזר כבר נחשבות לחלק בלתי נפרד מהציוד שלנו במשרד, בבית וגם במשרד הביתי, די נדיר למצוא מישהו שאינו מסוגל לדקלם בעל פה וכמעט מתוך שינה בלילה את ההבדלים הקיימים בין מדפסות הזרקת דיו לבין מדפסות הלייזר. יחד עם זאת, אנחנו מניחים שעלולים להיות מספר אנשים שבילו את השנים האחרונות על אי בודד (או, לחילופין, סתם כאלה שלא הצטרכו לבחור מדפסת יעילה במהלך השנים הללו), ולכן, נחלק את המאמר שלנו לשני חלקים. בחלק הראשון, נדבר על מדפסת הלייזר, יתרונותיה ולמי היא מתאימה, ואילו בחלק השני, נעסוק בשאלה המתבקשת – מדפסת צבעונית או מדפסת המדפיסה בשחור – לבן.

תכונותיהן ויתרונותיהן של מדפסות הלייזר

מדפסות לייזר (כולל מדפסת לייזר צבעונית) משתמשות בטונר אבקתי, וזאת, בניגוד למדפסות הזרקת הדיו, שכשמן הן, מבוססות על השימוש בדיו נוזלי. דבר זה, יוצר הבדל משמעותי בין אורך חיי הקרטרידג'ים (מחסניות הדיו, הנוטות להתייבש במדפסת כאשר אין בה שימוש רציף ושוטף) לבין אורך חיי מיכל הטונר של מדפסת הלייזר, שהוא ארוך יותר, גם בעת שהמדפסת אינה פועלת באופן שוטף. שני סוגי המדפסות (גם מדפסת הלייזר וגם מדפסת הזרקת הדיו) מסוגלות להדפיס על סוגי הנייר השונים, אולם חשוב להיות מודעים לבעיות שעלולות להתעורר בנוגע לכך בשני סוגי המדפסות, ולהתאים את בחירת הנייר למדפסת, בהתאם למגבלות ולתכתיבי הדגם הספציפיים. לרוב, מדפסת הלייזר תיחשב למדפסת מהירה יותר, יחסית למדפסת הדיו, אולם, גם כאן, חשוב לציין, כי יש להשוות, נקודתית וספציפית, בין הדגמים השונים ובמשימות ההדפסה השונות, על מנת לקבל את התמונה האמיתית בנוגע למדפסת מדגם זה או אחר.

מה, בכל זאת, שונה בצורה מובהקת בין שני סוגי המדפסות?

איכות ההדפסה. ניתן לומר, כי מדפסות לייזר מפיקות הדפסות ברזולוציות גבוהות יותר (בין אם בצבע ובין אם בשחור – לבן) ולכן, הן תתאמנה למשרדים ולמשימות הדורשות פרטי פרטים מדויקים, כולל הדפסת תמונות באיכות טובה, בניגוד למדפסות הזרקת הדיו, אשר עיקר גדולתן מתגלה בעת הדפסת מסמכים הכוללים טקסטים בעיקר.

מדפסת שחור – לבן מול מדפסת צבעונית

נדבך נוסף בשאלה האם כדאי לכם לרכוש מדפסת לייזר צבעונית מהווה ההשוואה בין המדפסות הצבעוניות לבין המדפסות המדפיסות בשחור – לבן. עבור מרבית המתעניינים המדובר בדילמה פשוטה למדי, שבסופו של דבר, נפתרת ברכישת מדפסת צבעונית, שכן עדיף שתהיה מדפסת צבעונית ולא תשתמשו בצבעים שבה, מאשר תצטרכו להדפיס בצבע, בעוד שהמדפסת שלכם מסוגלת, אך ורק, להדפיס בשחור ולבן. הדפסות בשחור – לבן, כידוע, מתאימות למסמכים המכילים טקסטים, ללא איורים, גרפים צבעוניים וכד'. מאידך, מדפסת צבעונית מסוגלת, נוסף על המסמכים הטקסטואליים, גם להדפיס תמונות צבעוניות ואף לעשות זאת ברזולוציה טובה, כזו שלא תחטא לתמונה המצולמת האמיתית, כפי שהיא נקלטה בעדשת המצלמה.

מתי כדאי לכם במיוחד להעדיף מדפסת לייזר צבעונית על פני החלופות?

•  מדפיסים כמויות קטנות של דפים או מדפיסים לעיתים רחוקות? אם אתם מדפיסים בכל חודש כמויות קטנות מאד של הדפסות (300 דפים או פחות מכך) עדיף שתוותרו על קניית מדפסת הזרקת דיו ותעדיפו מדפסת לייזר. כי, כמו שכתבנו קודם, לדיו יש נטיה להתייבש כאשר המדפסת אינה פעילה דיה או שעוברת תקופה ארוכה בין הדפסה אחת לבאה אחריה. מדפסת לייזר, לעומת זאת, לא סובלת מהבעיה הזו, היא עומדת יפה בכמויות קטנות או גדולות של הדפסות, והטונר דורש החלפה רק כשהוא נגמר ולא מתייבש.
•  מדפסת לייזר צבעונית תהיה גם המדפסת שהכי תתאים לכם כשאתם צריכים להדפיס אלמנטים שונים בצבע, וחשוב לכם שההדפסה תהיה איכותית, מרשימה וייצוגית. כפי שציינו קודם לכן, אם אתם מתכננים להדפיס על סוגי נייר שונים, נוסף על דפי ההדפסה הרגילים המיועדים למסמכים, תוכלו לעשות זאת באמצעות מדפסת הלייזר הצבעונית, אולם, תצטרכו לוודא כי הנייר אכן מתאים להדפסה במדפסת לייזר, על מנת להשיג את תוצאות ההדפסה הטובות ביותר.
•  מדפיסים כמעט את כל ההדפסות שלכם בצבע? מדפסות הלייזר הצבעוניות המקצועיות והרציניות נחשבות לחסכוניות יותר מבחינת רכישת הטונרים יחסית לרכישת מחסניות הדיו.
•  גם מבחינת תפעול ותחזוקה שוטפת, מדפסות הלייזר (גם הצבעוניות שמביניהן) נחשבות לקלות ולנוחות יותר, בהשוואה למדפסות הזרקת הדיו.

בסיכומו של דבר

בדומה לכל בחירת ציוד ומיכון אחר למשרד, התשובה לשאלה הנוגעת לבחירת המדפסת המתאימה לכם, טמונה, בראש ובראשונה, באפיון מדויק של הצרכים שלכם.
האמת היא, שאנחנו מודעים לכך שקשה מאד ככה, בשליפה מהשרוול, לאפיין את הצרכים האמיתיים שלכם. לכן, עומדות בפניכם שתי אפשרויות מרכזיות. הראשונה בהן, כחודשיים לפני רכישת המדפסת החדשה, להתחיל לנהל רישום מדויק של כל הדפסה שמבצעת המדפסת הישנה שלכם. באופן זה, תוכלו לקבל הערכה בפועל, מהשטח, של סדרי גודל העבודה ושל הצרכים המשרדיים שלכם. הדרך הזו היא, אמנם, טובה, אולם היא עלולה שלא לקחת בחשבון פרויקטים יוצאי דופן מסוימים, שעל אף שהם עשויים להיות חריגים בפעילות השוטפת שלכם, אף הם צריכים להילקח בחשבון כאשר מנסים לאפיין צרכים אמיתיים. וכאם, אנחנו מגיעים לאפשרות השנייה – רכישת המדפסת בחברה מקצועית ומנוסה, שמסוגלת לאפיין, יחד איתכם, את צרכיכם האמיתיים, ועל בסיס זה, להתאים לכם את המדפסת המתאימה.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *