מגזין הפתרונות של יזמקו

השכרה או קניית מכונת צילום? מה עדיף?

ממש כמו מערכת טלפוניה, מחשבים ושאר אמצעי התקשורת במשרד, גם מכונת צילום, מדפסת או מדפסת משולבת היא מצרך חיוני בדרך למשרד מתפקד היטב. מאחר ועלות המכשירים הללו לא תמיד זולה ופעמים רבות תופסת נתח מכובד מתקציב המשרד, בעיקר אם מדובר בעסק מתחיל או סטארטאפ, השיקול אם לרכוש או לשכור מכונת צילום או מדפסת הוא שיקול נפוץ עבור חברות רבות. מה ההבדל בין רכישת מדפסת לבין שכירתה? וכיצד תדעו מה מתאים לאופי העסק שלכם? הכנו עבורכם רשימה מסודרת של השיקולים לכאן או לכאן, שתסייע לכם להכריע בסוגייה.

עלות

כשאנו בוחרים לרכוש דבר מה, אנו משקיעים בדבר לרוב השקעה כספית חד פעמית ומקבלים את המוצר הדרוש. בכל הנוגע לציוד התקשורת בכלל ולמדפסות בפרט, הרכישה הזו עלולה להיות לא זולה כלל – וגם דורשת סכום כסף גדול בבת אחת. עבור חברות סטארט אפ או כאלה שמתנהלות עם תזרים מזומנים מוגבל, הדבר עשוי להיות בעייתי. וכאן נכנס שיקול נוסף: נניח שיש בידינו את הסכום הדרוש, האם נרצה להשקיע אותו לטובת פיתוח העסק בדרכים אחרות או ברכישת מדפסת?

במקרה הזה, השכרת מכונת צילום או מדפסת עשויים להיות משתלמים יותר, כיוון שבניגוד לקנייה, אין כאן הוצאה גדולה מראש אלא תשלום חודשי קבוע המוסכם באופן הדדי. בדרך זו, חברות רבות זוכות לשמר את ההון הנזיל שלהן, נהנות משירותי הדפסה מתקדמים וגם מהגמישות הכספית שהדבר מאפשר.

טווח קצר או טווח ארוך

תקופת שכירות טיפוסית לשכירת ציוד מסוג זה, יכולה לנוע בין שלוש שנים לחמש שנים. מטבע הדברים, תקופה ארוכה שכזו מיתרגמת לתשלום חודשי נמוך יותר כיוון שסכום הקרן מופחת ככל שתקופת השכירות ארוכה יותר. זוהי אפשרות טובה מאוד לחברות עם שיעור שימוש גבוה במכונת צילום.

עם זאת, כדאי לדעת כי יש לא מעט מודלים של שכירות קצרת טווח שיכולה לנוע בין כמה חודשים לשנה בלבד. למי זה מתאים? אם, לדוגמה, יש חברה שלא בטוחה בתחזיות העסקיות שלה או שיש לה שיעור נמוך של שימוש במכונת הצילום, מוטב לבחור בחוזה שכירות לטווח קצר יותר עבור המדפסת או מכונת הצילום במקום לקנות את המכשיר.

טכנולוגיה מתקדמת

אם אתם רוצים להיות מעודכנים תמיד, לדעת שאתם נהנים מהטכנולוגיה הטובה ביותר שיש ומאפשרות לקבל יותר משירותי ההדפסה שלכם – הרי שגם כאן, בחירה במודל השכרה כנראה יהיה עדיף יותר מאשר קנייה, ומדוע? בחירה בשכירות מסייעת לכם להימנע מהתיישנות הציוד הטכנולוגי, מה שקורה מהר מאוד. כשאתם בוחרים בקניית מדפסת, וודאי לא תרצו להחליפה כל שנה, שנתיים וגם לא כל שלוש שנים, שכן השקעתם בה את מלוא הכסף. לעומת זאת, כשאתם משכירים את המכשיר ולא רוכשים, כחלק מהחוזה שלכם אתם גם זכאים לחידוש המדפסת מעת לעת, בהתאם לדגמים המתעדכנים בשוק.

שירותי תחזוקה

מכונות צילום ומדפסות דורשות תחזוקה מתמדת. חלק משירותי התחזוקה כוללים החלפת חלקי חילוף, טיפול בתקלות וגם החלפת דיו וחומרים מתכלים נוספים. כשאתם בוחרים לרכוש מכונת צילום או מדפסת, שירותי התחזוקה הללו לרוב יהיו מוגבלים למשך תקופת האחריות או לעתים גם לא יכללו כלל. לעומת זאת, כשאתם בוחרים לשכור מכונת צילום או מדפסת, המכונה ניתנת לכם במעין "השאלה", ולכן האחריות על אחזקת המכשיר מוטלת על המשכיר, אם הדבר כלול בחוזה.

חשוב לזכור: המכשירים הללו דורשים תחזוקה מתמדת, ולכן השכרה של מכונת צילום או מדפסת תעניק את התמורה הטובה ביותר לכספכם, וזוהי סוגייה שכדאי לשקול.

החלטתם לשכור? חשוב לבדוק לפני שיוצאים לדרך

אם החלטתם לשכור מכונת צילום או מדפסת, חשוב לבדוק מספר דברים כדי לא רק להבטיח שתעשו את העסקה הטובה ביותר, אלא גם את זו שתתאים לכם ולמשרד שלכם. הנה מספר דברים שחשוב לוודאי לפני שיוצאים לדרך:

האם יש אפשרות רכישה?

נכון, החלטתם לשכור מדפסת או מכונת צילום, אך יכול להיות מאוד שתבחרו לרכוש את המוצר לאחר תום תקופת השכירות או אפילו במהלכה. חשוב לזכור, במיוחד אם אתם עסק מתחיל, שהשאיפה היא לגדול ולהתפתח ועל כן יכול להיות שיהיו לך אמצעים לרכוש את מה שהיום אתם מעדיפים או לא יכולים להרשות לעצמכם – ובעתיד זה ישתלם יותר. לכן, כדאי לבדוק האם יש אפשרות רכישה בחוזה. במקרה שכן ותחליטו אכן לקנות את המכשיר, כל שעליכם יהיה לעשות הוא לשלם את פערי התשלום הנותרים בין תשלומי השכירות החודשיים לבין הרכישה.

האם יש צורך לבטח את הציוד? 

חברות מסוימות דורשות מהמשכיר לבטח את הציוד המושכר. בדקו האם הביטוח כלול במחיר השכירות או שתתבקשו לבטח אותו בנפרד.

האם ניתן לסיים את חוזה השכירות מוקדם?

באופן טבעי, אנו לא יכולים לחזות היכן נהיה בעוד מספר שנים, גם אם יש לנו השערות בנושא. לכן, ייתכן ולא תזדקקו לציוד בהמשך או שתרצו לשדרג אותו – מה קורה במקרה כזה? בדקו מראש האם תוכלו לצאת מהחוזה לפני הזמן, ומהו הקנס הכרוך בסיום שכזה.

האם הציוד ניתן לשדרוג?

הטכנולוגיה מתקדמת, וייתכן מאוד ותרצו להתקדם יחד איתה. מה עושים? בודקים מבעוד מועד האם חוזה השכירות שלכם כולל גם סעיפי שדרוג, ובאילו תנאים. כך תוכלו להחליף את הציוד אחת לתקופה וליהנות מאיכות גבוהה יותר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *