מגזין הפתרונות של יזמקו

40 שנה למדפסת לייזר מסחרית (לעסק) - עובדות שלא ידעתם על מדפסת לייזר

אנחנו מתייחסים למהפכת הדפוס כאחת החשובות בהיסטוריה האנושית. אבל העובדה היא שמה שמאפשר לדפוס להיות כל כך משמעותי בעולם שלנו היום, הוא במידה רבה המדפסות, שעברו שינויים רבים לאורך השנים.

הסוג הפופולארי ביותר בשנים האחרונות הוא מדפסת לייזר, מדפסת שהומצאה על ידי חוקר בשם גרי סטארקוות'ר ב-1969 ושהפכה למסחרית ב-1976.

לכבוד יום ההולדת הארבעים של מדפסת הלייזר המסחרית, אספנו עבורכם כמה עובדות, לא בהכרח טריוויאליות, שחשוב ומעניין לדעת על מדפסות לייזר.

אופן פעילות המדפסת

למרות שבארבעת העשורים שמדפסת הלייזר נוכחת בהם חלו לא מעט שינויים הנוגעים אליה, הודות להתפתחות הטכנולוגיה, הרעיון המרכזי דווקא נשאר דומה מאז ועד היום.

ממציא המכונה למעשה התבסס על מכונת צילום קיימת, והסב אותה לכדי מדפסת: את מערכת ההדמיה של מכונת הצילום הוא הוציא, והתקין במקומה מתומן מסתובב שהצלעות שלו עשויות ממראות, ולצד זה גם לייזר שהקרניים שלו הופנו לכיוונו של המתומן.

מה שמתבצע בפועל הוא שבעקבות סיבובו של המתומן, הקרן מבצעת סריקה של התוף העומד בבסיס מכונת הצילום. בקצה הסריקה, סיבוב המתומן מעביר את הצלע הבאה אל תוך אלומת הלייזר, כך שהקרן מוחזרת לצד השני. שימו לב שהחומרה הבסיסית של מדפסת הלייזר נשארה פחות או יותר קבועה עד היום.

מה שהשתנה ושודרג הוא כמובן התוכנה, באמצעותה ניתן להפעיל את אותה חומרה ולהביא לכך שאותם תהליכים אכן יתבצעו בפועל.

מהבחינה הטכנולוגית נראה שהשמיים הם הגבול, כמו שרואים בהיבטים אחרים של עולם ההדפסות – למשל הדפסות בתלת מימד שצוברות בשנים האחרונות תאוצה של ממש.

הדפסה בצבע בלייזר

הדרישה כיום היא למדפסות לייזר שמסוגלות להפיק אובייקטים בכל גוון אפשרי, תוך קומבינציות שונות של שלושה גוונים מרכזיים (כחול, צהוב או מג'נטה) וצבע שחור.

שאלה שצריכה להישאל היא איך בדיוק מתאפשרת רמת הדיוק המופתית, שתבטיח שכל צבע יהיה בדיוק בגוון ובמקום המיועד לו. כיום נהוג להשתמש בארבע טונרים נפרדים, אשר ההפרדה ביניהם נעשית באמצעות "שמיכה" או רצועה: במילים אחרות, את הטונר מההפרדות השונות אוספים על רצועה, המהווה חלק אינטגרלי מהמדפסת, ולאחר מכן מעבירים את הצבע לנייר עצמו בפעולה נפרדת.

כיום, מעדיפים לקחת את ההפרדה הזו מספר צעדים קדימה. נעשה שימוש בארבעה תופים, אחד לכל טונר, מה שלא רק שומר על רמת הדיוק הגבוהה אלא גם מביא לכך שהליך ההדפסה בצבע יהיה תוך פרק הזמן הקצר ביותר האפשרי.

המחיר של מדפסות לייזר

כיום, אנחנו תופסים מדפסת לייזר כ"מוצר צריכה בסיסי", שיש כמעט בכל בית ובטח בכל משרד או עסק. אלא שבעבר התמונה הייתה שונה לחלוטין, ומחיר מדפסות הלייזר היה גבוה פי כמה. המודל הראשון משנת 1976, מודל 3800, לא ממש התאים לשימוש אישי עקב הסרבול שלו. חמש שנים לאחר מכן פותח על ידי זירוקם דגם הזרוקס סטאר 8010, מדפסת אישית שמחירה היה כ-17,000 ש"ח – סכום אסטרונומי עבור מדפסת במונחים של היום.

הפחתת מחירי המדפסות שאנחנו עדים לה מהשנים האחרונות היא פועל יוצא של העלייה בשימוש במחשבים אישיים, שהגדילה את הביקוש למדפסות שמחירן נוח יותר, ולצד זה שיפור הטכנולוגיות לייצור ולתפעול מדפסות.

ב-1984 הופץ הדגם הראשון שהיה למעשה מסחרי, אך מחירו עדיין היה גבוה מאד: כ-3,500 דולר. בעשורים שלאחר מכן יצאו לשוק דגמים רבים אחרים שהגיעו עם איכות מקסימלית ותג מחיר סביר בהחלט ביחס לעבר.

בעשור האחרון טווח המחירים עומד על כמה מאות שקלים, מה שהגדיל מטבע הדברים את הפופולאריות של מדפסות הלייזר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.