מגזין הפתרונות של יזמקו

מהם ההבדלים בין מדפסת לייזר למדפסת דיו?

גם אם אינכם נדרשים להדפיס כמויות גדולות של דפים ומסמכים, בוודאי כבר שמתם לב, כי בדומה לטכנולוגיות האחרות, גם תחום המדפסות הביתיות והמשרדיות מתקדם בקצב מהיר למדי. שוק המדפסות של ימינו מציע לא מעט סוגי מדפסות ואם הזדמן לכם לאחרונה להתעניין ברכישתה של מדפסת ביתית או משרדית חדשה, סביר למדי כי נאלצתם להתמודד עם לא מעט נתונים ולבטים שסיבכו עבורכם את ההחלטה.

כיצד, בעצם, תוכלו לדעת האם אתם בוחרים את המדפסת המתאימה לצרכיכם?

ובכן, בשני משפטים, נתמצת ונאמר כי ישנם לא מעט קריטריונים שאליהם יש לשים לב לפני ההחלטה על המדפסת המתאימה לכם, וביניהם – מחיר, מהירות הדפסה, איכות הדפסה וכן הלאה. הבחירה, כיום, מתמקדת בשני סוגי מדפסות עיקריות – מדפסת לייזר ומדפסת דיו, כשלכל אחת משתי אלו יתרונות וחסרונות, שעליהם נרחיב במאמר.

 

מדפסות הזרקת דיו – יתרונות מול חסרונות

יתרונות:

מדפסת הזרקת דיו נחשבת כמדפסת מעולה להדפסת תמונות ולהדפסת מסמכים הכוללים אלמנטים גרפיים. היא מפגינה ביצועים טובים יותר בכל הנוגע לצבעים בתמונות, ומעניקה לתמונות המודפסות ולצבעים שבתוכן מראה חלק וטבעי יותר.

גם בתחום המחיר יש למדפסות הדיו יתרון – הן בזמן קניית המדפסת עצמה והן בעת רכישת ראשי הדיו, הזולים יותר מאשר הטונרים המשמשים את מדפסות הלייזר.

מדפסות הדיו מסוגלות להדפיס על סוגי נייר רבים ושונים, כוללים דפים מבריקים, או דפים שהם בעלי טקסטורה ייחודית. חלק ממדפסות הדיו מסוגלות להדפיס גם על גבי אריגים מסוימים.

מדפסת הזרקת הדיו, בניגוד למדפסת הלייזר, כמעט ואינן מצריכות "זמן חימום" לפני תחילת ההדפסה.

מרבית המחסניות ניתנות לשימוש חוזר באמצעות מילוי, דבר המאפשר חיסכון שוטף משמעותי בחייה של המדפסת, כמו גם צמצום כמות הפסולת המיוצרת ושמירה על איכות הסביבה.

אם כן, באופן כוללני למדי, ניתן לסכם ולומר, כי מדפסת דיו הינה מדפסת קטנה וקלה יותר ופעולה פשוט בהרבה מתפעולה של מדפסת הלייזר.

חסרונות:

מרבית מחסניות הדיו דורשות ניקוי קבוע, כשרוב מדפסות הדיו מסוגלות לבצע את התהליך אוטומטית ועצמאית. אבל, התהליך, לכשעצמו, כרוך בבזבוז של לא מעט דיו.

אמנם, מדפסות הזרקת דיו הופכות למהירות יותר עם התפתחות הטכנולוגיות, אולם, הם עדיין אינן מסוגלות להתחרות בקצבי העבודה הגבוהים אותם מפגינות מדפסות הלייזר.

המדפסות הביתיות, בחלקן, לוקות בחסר, כמגש הזנת דפים מצומצם מידי, או מגש פלט חסר, כך שנדרשת יכולת אלתור לא מועטה בהזנת הדפים ובקליטת הדפים המודפסים.

 

מדפסת לייזר – יתרונות מול חסרונות

הירידה הגדולה במחיריהן של מדפסות הלייזר שאותה חווינו בשנים האחרונות, הפכה אותן לסוג של הצלחה בקרב הציבור הפרטי והעסקי, גם יחד.

יתרונות:

מדפסות הלייזר מבוססות על שימוש בטונרים ובטכנולוגיית לייזר מתקדמת, המסייעות להן להדפיס הרבה יותר מהר ממדפסות הדיו רגיל. כך שאם אתם מדפיסים כמויות דפים גדולות על בסיס יומי, מהירות הדפסה היא עניין שבהחלט ראוי לכם להתחשב בו.

מדפסת לייזר מתמחה בהדפסת טקסט בחדות מיוחדת ובאיכות טובה יותר ממדפסת הדיו. נוסף על כך, איכויות הדפסתם של פונטים וסמלילים קטנים, היא טובה יותר במדפסות הלייזר. כך שאם רוב ההדפסות הנדרשות לכם הן טקסטים, מדפסת לייזר מציעה פתרון מושלם.

מדפסות הלייזר מתוכננות, מראש, להתמודדות עם כמות הדפסות מרובה ועם כמויות גדולות של דפים מודפסים.

בראיה ארוכת טווח, הטונרים של מדפסת הלייזר משתלמים יותר, יחסית למחסניות הדיו של מדפסות הזרקת הדיו.

חסרונות:

על אף שמדפסות הלייזר מהירות יותר ממדפסות הדיו, נדרש להן "זמן חימום" רב יותר.

למרות שהטונרים חסכוניים יותר ומספיקים לכמויות הדפסות גדולה יותר, הם גם יקרים יותר באופן משמעותי ממחסניות הדיו.

מדפסת הלייזר אינה מסוגלת להתמודד בצורה המיטבית עם גרפיקה, בעיקר לא עם גרפיקה מורכבת יותר, כאשר אתם מצפים שהגרפיקה תהיה מודפסת באיכות גבוהה.

אמנם, ניתן למצוא מדפסות לייזר שהן קומפקטיות יותר מהאחרות, אולם, ככלל, ניתן לומר כי מדפסות הלייזר גדולות, מאסיביות וכבדות יותר ממדפסות הדיו.

 

מדפסות משולבות

אופציה נוספת שמציע כיום שוק המדפסות, הן המדפסות הנקראות מדפסות משולבות, שכן הן משלבות שלושה שימושים חשובים למשי שכל משרד או משרד ביתי נזקק להם – הדפסה, סריקה ופקס. לרוב, המדובר במדפסות העושות שימוש בדיו, ולכן, איכות הדפסת התמונות עלולה, מראש להיות פחות טובה.

יתרונן הבולט של המדפסות המשולבות הוא הנוחות. העובדה שהמדובר, בעצם, בשילוב של שלוש פונקציות, מאפשרת לכם ליהנות ממכשיר בודד המספק אותן ולחסוך במשאבים שונים הנלווים להפעלת כל מכונה בודדת כזו.

מאידך, חסרונן הבולט של המדפסות המשולבות הוא היותן, בבסיסן, מדפסות דיו, על כל המשתמע מכך – החלפת הדיו, הניקוי, התחזוקה וכד' – שכולם יחד, עלולים לגרום לחלק מהאנשים שלא לרוץ מיד ולרכוש מדפסת משולבת, אלא לחשוב על העניין לעומק.

 

לסיכום,

כפי שבוודאי כבר הבנתם אם הגעתם בקריאתכם עד כאן, קיימים לא מעט הבדלים בין שני סוגי המדפסות העיקריים, הבדלים שאליהם יש להתייחס ואותם כדאי לקחת בחשבון, כשאתם מתלבטים בזמן הרכישה, בין קניית מדפסת לייזר, קניית מדפסת דיו או רכישת מדפסת משולבת. כפי שכתבנו, לכל אחד מסוגי המדפסות חסרונות ויתרונות משלה, והתאמת סוג המדפסת לצרכים הפרטניים שלכם מהווה חלק בלתי נפרד מתהליך קניה יעיל, מושכל והמבוסס על נתונים. באם אתם עדיין מתקשים להגיע להחלטה, הקפידו לרכוש את המדפסת שלכם בחנות בה קיים מבחר גדול של מדפסות, והשירות בה ניתן על ידי אנשי מקצוע שמסוגלים לסייע לכם בהתאמת המדפסת הנכונה עבורכם.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *