מגזין הפתרונות של יזמקו

איך משקל הנייר משפיע על ההדפסה וטיפים נוספים להדפסה

בשגרת העבודה שלנו לא תמיד נקדיש תשומת לב לאיכות ההדפסה. אחרי הכול, פעמים רבות אנחנו נעזרים במדפסת על מנת להדפיס הודעות דוא"ל ארוכות או רשימה של מטלות. במקרים אלו, אם הטקסט קריא דיו, ההתעמקות באיכות ההדפסה תראה לנו כבזבוז זמן. הרי בסופו של דבר, הנייר נועד לשימוש פנימי בלבד וההדפסה היא רק תחנה אחת בדרך לפח מחזור. כך אנו מתרגלים לאיכות הדפסה בינונית ושמים לב לפגמים רק כאשר נדרש מאתנו להדפיס מסמך חשוב כגון מכתב רשמי ללקוח או חוזה ארוך ומורכב. לפתע אנו עשויים להבחין כי הדיו נמרח או לא "נתפס" טוב בדף, ולא – זה לא תמיד באשמת הטונר. לעיתים דווקא משקל הנייר והסוג שלו משפיעים על איכות ההדפסה. הפרטים המלאים וטיפים נוספים – במאמר הבא.

משקל הנייר וסוגי הנייר העיקריים

בעולם הדפוס מחשבים את משקל הנייר על פי מטר מרובע. כלומר, אם אתם רוכשים חבילת דפים שמצוין עליה כי משקל הדף הוא 80 גרם, הכוונה היא שמטר רבוע של סוג נייר זה שוקל 80 גרם. לא לחינם בחרנו בדוגמה זו – נייר 80 גרם הוא הנפוץ ביותר בתחום דפי הצילום, אך יש לציין כי בשוק תוכלו למצוא גם דפי צילום שמשקלם 120 גרם ואף 160 גרם. הכלל המנחה הוא שככל שהדף שוקל יותר, כך הוא איכותי יותר. אך מלבד משקלו של הנייר, טיבו נמדד גם על פי סודו.  

כיום ניתן למצוא כמה סוגים של נייר וביניהם:

  • נייר ממוחזר: כשמו כן הוא, נייר ממוחזר עשוי מניירות שהושלכו, בין השאר מאותם ניירות הנאספים ממכלי המחזור. על מנת לייצר אותו, גורסים את הניירות הישנים ומערבבים את התוצר הטחון עם כימיקלים ועם חומרים מלבינים. לבסוף הנייר עובר תהליך של ייבוש ודיקוק המכין אותו לשימוש מסחרי. בעבר נייר מסוג זה שימש בעיקר בתחום האומנות, אך כיום ניתן למצוא דפי צילום העשויים 50% נייר ממוחזר ואף דפי צילום העשויים 100% נייר ממוחזר. ההחלטה לבחור בהם נובעת משיקולים אקולוגיים חשובים מאוד, ולעיתים ניתן גם להשיג באמצעותם מראה אסתטי במיוחד כאשר מדפיסים הזמנות ללקוחות, לדוגמה.
  • נייר בריסטול: נייר מסוג זה אינו נפוץ בשימוש עבור מדפסות לייזר למשרד. הוא עשוי מתאית עץ טהורה ועוביו נע בין 250 לבין 400 גרם. עם זאת, חברות רבות נעזרות בו לצורך הדפסה איכותית של אריזות, ואז תהליך ההדפסה ייעשה בדרך כלל על ידי שירותי הדפסה מקצועיים.

 

  • נייר כרומו: נייר מסוג זה משמש בדרך כלל להפקה של עלוני מידע וקטלוגים או להדפסה של תמונות באיכות גבוהה. כיום ניתן למצוא שני סוגים עיקריים שלו, מבריק ומט. יש לציין כי לנייר מסוג זה אין עובי קבוע ומשקלו נע בין 90 גרם לבין 350 גרם.

 

  • נייר נטול עץ: בניגוד לשמו, נייר נטול עץ עשוי מעץ. בתהליך ההכנה שלו משתמשים בתאית של עץ אשר מסירים ממנה את הליגנין – אותו חומר המדביק את סיבי העץ ביחד. חומר זה הוא הסיבה להצהבת הנייר, ולכן הוצאה שלו מאפשרת לייצר נייר עמיד יותר ולבן יותר. נייר מסוג זה קיים בטווח רחב של משקלים, והוא כיום אחד מסוגי הנייר הנפוצים ביותר במשרד.

כיצד בוחרים בסוג הנייר המתאים

כפי שציינו בפתיחה, ככל שהנייר עבה יותר כך הוא נחשב לאיכותי יותר. עם זאת, אין זה אומר כי עליכם לרכוש בהכרח דפי צילום שמשקלם גבוה. דפים של 160 גרם למשל מיועדים בעיקר להדפסה צבעונית באיכות גבוהה, ולכן לעיתים הם יהיו יקרים יותר. לרוב, מקובל לבחור דפים שמשקלם הוא 80 גרם, אך אם אתם נדרשים לאיכות הדפסה גבוהה יותר, תוכלו גם לשמור מלאי של דפים במשקל גבוה יותר. 

לצד משקל הנייר קיימים פרמטרים נוספים שיש להתחשב בהם בעת בחירת הנייר:

 

  • צבע – צבע הנייר עשוי להיות עניין של העדפה אישית, ובשוק קיים היום היצע רחב הכולל גם דפי צילום בגוונים כגון ורוד, צהוב או כחול. עם זאת, מומלץ כמובן לבחור בדפי צילום בצבע הלבן, שבהם כבר התרגלנו להשתמש. את הדפים הצבעוניים רצוי לשמור רק למטרות ספציפיות.
  • בהירות – שיקול נוסף שיש לתת עליו את הדעת בעת בחירת סוג הנייר הוא מידת הבהירות שלו, אך זהו מדד מעט "טריקי". לכאורה, ככל שהדף לבן יותר כך הניגוד לטקסט הכתוב יהיה גבוה יותר והטקסט יהפוך להיות קריא יותר. אלא שבפועל דף בעל דרגת לובן גבוהה מדי עלול להיות לא נעים לקריאה. הפתרון – ניסוי וטעיה: תוכלו לנסות סוגים שונים של דפים ולבחון איזה מהם מפיק את התוצאות האידיאליות מבחינתכם. 
  • מרקם – פרמטר זה לא תמיד ניתן לאמוד מראש לפני שרוכשים את הדפים למדפסת. עם זאת, בדרך כלל שימוש מתמשך בדפי הצילום יאפשר לכם לקבל מושג באשר לתחושה של הדף. ייתכן גם כי תחליטו שמרקם דף נעים חשוב לכם רק כאשר אתם מעוניינים להפיק חומרים או טקסטים המיועדים לשימושם של לקוחות.
  • הדפסה צבעונית או שחור לבן – גם אם המחלקה האחראית על מיכון משרדי בעסק דאגה לרכוש מדפסת צבעונית מקצועית, הדבר אינו מבטיח את איכות ההדפסה. כדי שהנייר "יחזיק" את הצבע, רצוי לבחור בנייר כרומו המתאים למשימה. נייר מסוג זה יתאים למשל להדפסה של הזמנות ללקוחות או להדפסה של עלוני מידע ופרסום שנועדו למשוך לקוחות חדשים.
  • מטרת השימוש – זהו אולי השיקול החשוב ביותר בבחירה של סוג הנייר. בשגרת היום-יום נעדיף אולי נייר ממוחזר ופשוט, אך אם נרצה להדפיס חוזה או חשבונית עבור לקוח כדאי שנבחר בנייר איכותי שיהיה חזק יותר ועמיד יותר לאורך זמן. נייר איכותי לא רק יבטיח את איכות ההדפסה אלא יאפשר להותיר רושם טוב על הלקוח. 

 

 לסיכום, איכות ההדפסה מושפעת מגורמים רבים וביניהם, גם איכותם של דפי הצילום שבהם אנו משתמשים. כדי לוודא כי במשרד יש באפשרותכם להפיק עבודות הדפסה באיכות גבוהה, מומלץ להתייעץ עם חברת מיכון משרדי שתתאים לכם את הציוד הנדרש לצרכים שלכם. 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *