מגזין הפתרונות של יזמקו

מדפסת לייזר או דיו - מה עדיף?

בקצב שבו הטכנולוגיות העומדות לרשותנו משתנות, אתם עלולים לגלות כי קשה לכם לעקוב אחרי כל התקדמות וכל המצאה חדשה המגיעה לשוק. היות ואחד מסוגי הציוד והמיכון המשרדי החשובים ביותר הוא המדפסת, החלטנו להקדיש מאמר שלם על ההבדלים העיקריים בין מדפסות הלייזר ומדפסות הזרקת הדיו, כך שבפעם הבאה שתחליטו לרכוש מדפסת חדשה למשרד, לבית או למשרד הביתי, תוכלו לקבל החלטה מושכלת שתואמת את הצרכים האמיתיים שלכם.

 

מדפסת לייזר מול מדפסת דיו – ראש בראש

ככלל, ניתן לומר כי מדפסות הזרקת הדיו נחשבות לחסכוניות יותר בטווח הארוך, כמו כן, הן נהנות ממגוון גדול יותר של סוגי נייר בהם ניתן להשתמש בעת שאתם מדפיסים דבר-מה באמצעותן. מדפסות הלייזר, לעומתן, דורשות השקעה ראשונית גבוהה יותר, אולם, אף השקעה זו מתגלה כמשתלמת לטווח הארוך, וזאת, מכיוון שמדפסת הלייזר מפיקה הדפסות באיכות גבוהה יותר ונחשבת ליעילה יותר בתהליך ההדפסה שלה.

כעת, בואו נפרוט את מה שכתבנו כרגע לפרטים קטנים יותר ונתמקד במאפיינים, ביתרונות ובחסרונות של מדפסת לייזר מול מדפסת דיו.

מדפסות לייזר, אמנם, יקרות יותר ממדפסות הזרקת הדיו, הן אף צורכות יותר חשמל ולוקח להן זמן רב לסיים הדפסה, אבל, מצד שני, אורך חייה של מדפסת לייזר הוא ארוך יותר, זמני ההדפסה קצרים יותר והתמונות המודפסות באמצעותה תתקבלנה חדות בהרבה יותר מהתמונות המודפסות באמצעות מדפסת דיו.

מספר הדפים המודפסים לדקה על ידי מדפסת הזרקת דיו יהיה גבוה יותר ממספר הדפים המודפסים לדקה על ידי מדפסת לייזר ועלותו של דף מודפס במדפסת דיו אף תהיה נמוכה יותר מזו של הדף המודפס במדפסת הלייזר, אולם מחסניות הדיו שבמדפסת מסתיימות מהר יותר ממחסניות הטונר שבמדפסת הלייזר, כך שגם כאן – מדפסת לייזר נהנית מזכיה בנקודת יתרון.

השימוש במדפסות הזרקת דיו פותח אפשרויות לא מעטות בפני המשתמשים בכל הנוגע לסוגי הנייר המשמשים אתכם להדפסה, אבל הדפסות על סוגי נייר שאינם סוגי הנייר הקונבנציונאליים עלולות להאט את תהליך ההדפסה ולהצריך כמויות דיו גדולות יותר, מה שבסופו של דבר, ידרוש מכם להחליף את מחסניות הדיו לעיתים קרובות יותר מהרגיל, כמו גם להמתין זמן רב יותר להשלמת ההדפסה. מה שאומר, שאם למדפסת הזרקת הדיו היה כאן יתרון כלשהו בנוגע לאפשרויות ההדפסה על סוגי הנייר השונים, הוא צומצם הן על ידי האטה משמעותית של תהליך ההדפסה והן על ידי צריכת הדיו הגדולה של מדפסת הזרקת הדיו בעת שהיא נדרשת לבצע משימות מורכבות ומאתגרות יותר.

 

רגע, אז מה כדאי לי לקנות?

ההחלטה האם לקנות מדפסת לייזר או מדפסת הזרקת דיו תלויה במה שאתם צריכים ובכמה תהיו מוכנים לשלם עבור המדפסת שתספק לכם את ההדפסות להם אתם נזקקים. למשל, אם אתם מתכוונים להדפיס חוברות ומסמכים המכילים גרפיקה, מדפסות הלייזר תהיינה עדיפות למטרה זו, בשל היותן בעלות יכולת רזולוציה גבוהה יותר ויכולת ליצור גרפיקה מפורטת יותר. מנגד, מדפסות הזרקת הדיו תתאמנה יותר לצרכיכם, אם אתם זקוקים למדפסת לשימוש יומיומי, כגון הדפסת מסמכים או, אפילו, הדפסת תמונות מהטלפון, בתנאי שאתם לא מצפים לרזולוציה טובה מידי.

מדפסות הלייזר מגלות את יתרונן גם בעת הדפסת מסמכים עסקיים המכילים הרבה פרטים קטנים שהרזולוציה משחקת עבורם תפקיד רציני (כדוגמת דו"חות או תרשימים מפורטים). הסיבה לכך היא, כמו שכתבנו קודם, יכולותיה של מדפסת לייזר להתמודד עם רזולוציות גבוהות יותר.

יתרונן היחסי של מדפסות הזרקת הדיו הוא במחירן הזול (יחסית למדפסות לייזר) ויכולתן להדפיס על סוגי נייר שונים. יתרון נוסף שאתם עשויים למצוא במדפסות הזרקת הדיו, היא, כי במקרים מסוימים, ההדפסה באמצעות הזרקת דיו עשויה להיות מהירה יותר מאשר מדפסת הלייזר. אולם, כאן, כבר מדובר בכניסה לפרטים מאד קטנים, המבדלים בין יכולותיהן של מדפסות הזרקת דיו ספציפיות לבין יכולותיהן של מדפסות לייזר ספציפיות.

 

בשורה התחתונה,

לפני רכישת מדפסת מכל סוג שהוא, עליכם, בראש ובראשונה, לאפיין את הצרכים שלכם ולבחון לאיזה צרכים עתידה המדפסת הנרכשת לשמש אתכם. במקרים בהם, ככלל, תזדקקו למדפסת מסוג מסוים, ובמקרים בודדים ונדירים – למדפסת מסוג אחר, כדאי לבחון ברצינות את האופציה להוציא את עבודות ההדפסה הבודדות לבית דפוס מקצועי. או, לחילופין, אם המדובר בתקופה הדורשת מכם הדפסות רבות ואינכם מעוניינים להוציא את ההדפסה אל מחוץ לכתלי המשרד, אולי יהיה לכם כדאי יותר לשקול את האפשרות לשכור מדפסת אצל חברה מקצועית, המתמחה במכירת ובהשכרת מדפסות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

סרטון החודש
החלפת טונר: דגמים FS3920DN/FS3900DN/FS4000DN
נשמח לדבר 3730*