מגזין הפתרונות של יזמקו

איך לעודד פעילות גופנית במקום העבודה?

בשל השינויים החברתיים והכלכליים שהחלו בראשית המאה שעברה אנו פחות פעילים מבעבר:

אנו נוסעים לעבודה בישיבה, עובדים בישיבה, מבלים שעות רבות מול מסכים ונהנים ממגוון רחב של מכשירים המונעים מאיתנו את הצורך להפעיל את גופנו.

משרדים רבים שוכרים את שרותיהן של חברות המציעות השכרת מכונות צילום, מדפסות ומכונות קפה כך שהפעילות הגופנית היחידה של העובדים מסתכמת בהליכה אל מכונת הצילום או אל פינת הקפה.

לסגנון עבודה שכזה יש יתרונות רבים אך גם חסרונות בריאותיים הפוגעים בעובד וביכולתו להיות עובד טוב ויעיל.

כיום מעסיקים רבים שואלים את עצמם איך להפוך את העובד שלהם לפרודוקטיבי יותר?

מחקרים הראו כי פעילות גופנית במקום העבודה משפרת את מצב רוחם של העובדים, מגבירה את תחושת השייכות לחברה ומשפיעה על הפרודוקטיביות שלהם והרווחים של החברה.  

מדוע חשוב לעודד פעילות גופנית במקום העבודה?

עידוד לפעילות גופנית במקום העבודה חשוב בשל אורח החיים המודרני בו אנו חיים, כאשר  מרבית התעסוקה היא במצב ישיבה וחוסר תזוזה, מציאות זו מזיקה לבריאות הגוף והנפש.

לכן פעילות גופנית חשובה להורדת הסיכוי למחלות ולשיפור התפקוד, כל זה כמובן עם תזונה ואורח חיים בריא.

בסגנון החיים של רובנו אנו מרבית שעות היום בעבודה, לכן העבודה מהווה סביבה אידיאלית להכנסת שינוים באורח חיים של אנשים ובקידום הבריאות של כלל הציבור.

מקומות העבודה הן מסגרות עם קבוצות גדולות אשר יכולות לקיים אקלים ארגוני המעודד פעילות גופנית בדרכים רבות ומגוונות כמו:

 • אפשרות למשחקי/מתקני ספורט בעבודה
 • הסעדה של תפריטים בריאים
 • השכרת מכונות צילום ומכשירי משרד במקום מרוחק על מנת לעודד תזוזה

ועוד.

השכרת מכונות צילום, מדפסות ומכונות קפה והצבתם באזור מרוחק:

כפי שהזכרנו כיום רוב המשרות ומרכזי התעסוקה הפכו למשרדיים יותר הנעשים מול מסכי מחשב, באמצעות טלפונים ותקשורת אינטרנט, כל אלו מאופיינים בפעילות פיזית נמוכה.

עד כדי כך שמקומות עבודה הנהנים משירותים של השכרת מכונות צילום, מדפסות ומכונות קפה אפילו לא מצריכות מהעובדים להתאמץ.

כיום אף יש פונקציות של קבלה ושליחה של מסמכים בפקס, סריקה של מסמכים וחיבור לתיבות הדוא"ל של עובדי המשרד.

לכן כדאי לאתגר את העובדים ולעודד אותם לזוז למקום אחר שבו הם ישתמשו במכונות לפי צרכיהם, אז אם אתם מעסיקים המשתמשים בשרותיהם של חברות השכרת מכונות צילום, מדפסות,מכונות קפה וכדומה תתחילו לחשוב על עוד דרכים בהם העובדים שלכם ייאלצו לקום משולחנם ולהפעיל את גופם.

יתרונות עסקיים וארגוניים לעידוד פעילות גופנית במקום העבודה:

 • פעילות גופנית תורמת ליעילות בתעסוקה ע"י יכולת לפתח ראייה מרחבית, שיפור בכושר ההימצאות ויכולת קריאת מצב מהירה.
 • פעילות גופנית מעודדת ערכים של חתירה להשגת יעדים ושאיפה למצוינות.
 • פעילות גופנית מצריכה משמעת עצמית, סדר, תזונה מאוזנת ושינה סדירה, כל אלה מסייעים לעובד במקום העבודה ומונעים התנהגויות לא נאותות או חריגות.
 • פעילות גופנית משפרת תהליכי חשיבה וקבלת החלטות, מסייעת במיקוד הקשב ופיצולו ושיפור בזיכרון.
 • פעילות גופנית תורמת לפרוק מתח ותוקפנות ומשחררת אנרגיה גופנית בצורה מעודנת ובאופן לגיטימי.
 • מניעת תחלואה והקטנת הסיכוי לחלות במחלות הנגרמות עקב חוסר פעילות גופנית ומתוך כך הפחתה בכמות ההיעדרויות של העובדים בשל חולי והגברת הפרודוקטיביות.

רעיונות לעידוד פעילות גופנית במקום העבודה:

 • אמון כושר בהפסקות העבודה ע"י מאמן כושר- מסגרת לוח הזמנים שנקבע מראש ועם כל הציוד הדרוש.
  אימון כושר קבוצתי מגבש את הצוות, תורם ללכידות החברתית בארגון ומגדיל את יעילות העובדים.
 • עידוד הגברת הצעדים היומיים ע"י תמריצים ואמצעים מוטבציונים-למשל לערוך מעין תחרות שהעובד שעושה את מספר הצעדים הגדול ביותר באותו שבוע זוכה, אפשר לצ'פר את העובדים גם בתמריצים הקשורים לפעילות גופנית כמו הנחה למכון כושר וכדומה.
 • שימוש במדרגות- עלייה או ירידה במדרגות נחשבת כפעילות גופנית זמינה, אפקטיבית, כזו שיכולה להיעשות 'על הדרך' במקום העבודה בכל שעה ביום וללא התארגנות מיוחדת או ציוד מיוחד, ניתן לעודד שימוש במדרגות ע"י שילוט המעביר ידע ועידוד התלוי בחדרי מדרגות, דלתות יציאה ומקומות מרכזיים אחרים בעבודה.  
 • עידוד לתזוזה בכל שטח מקום העבודה- ניתן לעודד אנשים להסתובב במקום העבודה ע"י הצבת מכונות ומכשירים הנצרכים לעובדים בחדר אחר, למשל השכרת מכונות צילום כלליות אליהן צריכים העובדים להגיע על מנת לצלם או להדפיס, כך שהם גם יעשו פעילות גופנית ללא תכנון מיוחד וגם יפגשו אנשים וינהלו שיחות קצרות.
 • הצבת תשתיות הכוללות מתקנים לעידוד פעילות גופנית- מכשירים או מתקנים כמו: מתקן לחניית אופניים, אופני כושר או הליכונים בחלל העבודה, הקצאת שעות לחדר כושר, עמדות עבודה בעמידה ועוד.
 • תחרויות ספורט- כל שבוע מחלקה אחרת עוסקת בענף ספורט מסוים (תורם לגיבוש העצמת הרוח הקבוצתית פנים מחלקתית), ניתן לערוך בסוף השנה תחרות בין המחלקות עם פרסים אטרקטיביים למחלקה המנצחת. 

פעילות במקום העבודה – כולם מרוויחים!

כל מעסיק יכול לבחור את הדרכים לעודד את העובדים לפעילות גופנית במסגרת העבודה, כמו כן ישנם דרכים רבות ויצירתיות איך לעשות את זה.

בכל מקרה, נראה כי מרבית החברות מבינות כבר מזמן את החשיבות של פעילות גופנית והשילוב של ספורט במסגרת הארגונית לעובדים על מנת לתרום לעובד, לצוות ולחברה עצמה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

סרטון החודש
החלפת טונר: דגמים FS3920DN/FS3900DN/FS4000DN
נשמח לדבר 3730*